İran Cad. Budak Sokak 11/3 - Kavaklıdere - Ankara

Yüz Germe Ameliyatı (Rhytidectomy)

Yüz Germe Ameliyatı (Rhytidectomy)

Yüz germe ameliyatının bir diğer adı da "Rhytidectomy"dir. Yüz germe ameliyatı ile yüz ve boyun derisindeki sarkıklık giderilir; varsa çene altındaki yağlanma ortadan kaldırılır. Derialtı dokusu takviye edilir.

Genellikle 40 yaşın üzerindeki erkek ve kadınlara bu ameliyat uygulanır. Yüz germe ameliyatı sırasında, yüzün daha güzel ve daha genç görünmesi için yapılır.

Sigara kullanıyor iseniz mutlaka ameliyattan 10 gün önce bırakın.

Ameliyathanede anestezi uzmanının gözetiminde, genel anestezi vermeden sedasyon ile yapılır. Normal şartlarda 2-2.5 saat sürer. Aynı gün eve çıkmak mümkündür. Yüz germe ameliyatında iz belirgin değildir. İzler, şakak bölgesinde saçlı deri içinde, kulak önü ve arkasında gizlenir. Çene altı bölgesindeki yağlar alınırsa çene altında 3-5 mm.lik bir iz kalır.

Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Yüzde genel bir şişlik ve morarma ,uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilir. Ameliyat esnasında yüz sinirleri anesteziden hafif derecede etkilenebileceğinden yüzde hafif asimetriler olabilir. Bunlar 3-5 gün içinde kendiliğinden geçer. Gözler, burun ve ağız açık bırakılacak şekilde baş sargısı uygulanır.Genel kontrol ve pansuman değişimi yapılır. Saçlar yıkanır ve gerekirse sargı yeniden konur. Dikişler 5-7 gün sonra alınır.

Kişi 1 hafta sonra işine dönebilir makyaj yapabilir. 3 hafta ağır egzersizlerden kaçınmalıdır ve dış darbelerden korunması önerilir.