İran Cad. Budak Sokak 11/3 - Kavaklıdere - Ankara

Ortognatik Cerrahi (Düzeltici Çene Cerrahisi)

Ortognatik Cerrahi (Düzeltici Çene Cerrahisi)

Ortognatik Cerrahi (düzeltici çene cerrahisi), çiğneme ,nefes alma,konuşma bozuklarına neden olan ,alt ve üst çenenin birbirine tam olarak oturmadığında ve/ veya dişlerin ağız kapalı pozisyonda birbirleri ile yanlış uyumu durumlarında plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılan bir cerrahidir. Bu tedavi ile yüzün görünümü düzeldiği gibi dişler doğru kapanma pozisyonuna gelerek uygun fonksiyon kazanmaktadırlar.

Ortognatik cerrahi gerektirebilecek durumlar
• Çiğneme ve ısırma sorunları
• Yutma sorunları
• Konuşma problemleri
• Kronik çene, TME ağrısı
• Ön bölgede açıklık
• Geride konumlanmış çene
• Önde konumlanmış çene (karşı çeneye göre)
• Nefes alma problemleri
• Dudakların bir araya getirilememesi
• Uyku apnesi (uyku sırasında nefes almada güçlük, horlama)
• Yüz yaralanmaları ve doğumsal kusurları
• Kronik ağız solunumuna bağlı ağız kuruluğu

Kimler ortognatik cerrahiye ihtiyaç duyar
Ortognatik Cerrahi’ den dişleri uygun kapanma göstermeyen veya çene pozisyonları yanlış olan kişiler fayda görebilirler. Çenelerin gelişimi dereceli bir aşama gösterse de bazı durumlar da alt ve üst çenenin gelişimi farklı hızlarda olabilmektedir. Bunun sonucunda kişinin çiğneme fonksiyonu, konuşması, ağız sağlığı ve yüz şekli etkilenmektedir. Çene yaralanmaları ve doğum defektleri de çenelerin kapanma pozisyonunu etkilemektedir. Ortodontik tedavi yalnız başına sadece dişlerin konumunu düzeltmektedir. Ancak çenelerin pozisyonu da değiştirilmek isteniyor ise ortognatik cerrahi mutlaka gerekecektir.

Ortognatik cerrahi için ihtiyaçlarınızın belirlenmesi
Diş hekiminiz.ortodontisiniz ve plastik cerrahınız takım halinde sizi değerlendirip bu tedavi şeklinin sizin için uygun olup olmadığını belirler. Bu süreçte plastik cerrahınız size uygun olacak ameliyatı öneren ve payan kişidir.bilinmesi gerek diğer önemli bir hususta ameliyat öncesi ve sonrası dönemde alınması gereken ortodontik tedavinin birkaç yıllık süreyi kapsayacağıdır. Ameliyat ile birlikte yüzünüzdeki özellikle alt-üst çene ve çene ucunuzun anatomik yerleşimi değişebilir. Tıbbi durumunuz ve tedavi seçenekleri belirlendikten sonra aynı tedavi ekibi ile birlikte sizin için en iyi sonuç verecek tedavi programı düzenlenir. Ortognatik cerrahi neleri içerir Ameliyat öncesi dönemde dişlerinizin yeni pozisyonunun verilmesi için ortodontik ateller ile tedaviniz başlar. Tedavinin başlangıcında ısırmanız eskisinden daha bozuk olduğunu düşünelirsiniz ancak cerrahi ile birlikte çenenizin yeni şekli verlidiğinde dişlerininiz olması gerektiği gibi birbirlerine uyacaktır. Ortodontik tedavi öncesi röntgen, fotograf ve dişlerinizin kalıpları alınabilir. Bunlar tedavinizin şekillendirilmesinde yardımcı olduğu gibi ayrıca tıbbı kayıtlarınızın tutulmasınada fayda sağlayacaktır. Ameliyatınızın türüne bağlı olarak ameliyatınız hastanede genel anestezi altında yapılabileceği gibi plastik cerrahınızın muayenehanesindede gerçekleştirilebilir. Ameliyatınızın tamamlanması birkaç saati bulabilir.

Cerrahınız ihtiyaçlarınız doğrultusunda çene kemiklerinizi yeni pozisyonuna getirecektir. Bazı durumlarda kemik eklenmesi, kemik çıkarılması veya yeniden şekillendirilmesi gerekebilir. Cerrahi plaklar, vidalar, teller ve lastik bantlar çenenizi yeni yerinde tutması için kullanılabillir. Ameliyatta yapılan kesileriniz izlerin görünmemesi için genellikle ağız içinden yapılar. Çok nadir durumlarda ağız dışındaki bir yerden kesi yapılması gerektiği durumlarda bu izin rahatsız edici olmaması için her türlü özen gösterilir.

Ameliyat sonrası normal beslenmeye geçene kadar ki dönemde cerrahınız size özel beslenme ile ilgili bilgiler vercektir. Ayrıca bu dönemde sizden sigara içmemeniz ve çene üzerinde gerginlik oluşturacak fiziksel aktivitelerden kaçınmanız istenecektir.

Ameliyat sonrası ağrı ilaçlarla birlikte kolaylıkla kontrol altında tutulabilir seviyede olacaktır. İş veya okula dönüş sürenizde kendinizi iyi hissetmenize bağlı olarak genellikle 1-3 haftayı bulacaktır. Çene kemiğinizdeki İyileşme 6. haftada başlar 9-12 aya kadar devam eder.

Gördüğünüz faydaların keyfini çıkarın
Bu cerrahi dişlerinizi ve çenenizi düzgün ve dengeli bir pozisyona getirir. Cerrahinin temel hedefi ısırmanızı ve çene fonksiyonlarınızı düzeltmek olsada bazı hastalarda yüz görünüşündeki düzelme ve konuşmadaki düzelmede mutlu edici bir sonuçtur.ortognatik cerrahinin hayatınıza dramatik ve pozitif bir çok katkısı olacaktır.