İran Cad. Budak Sokak 11/3 - Kavaklıdere - Ankara

Kepçe Kulak (Otoplasti)

Kepçe Kulak (Otoplasti)

Otoplasti genellikle kepçe kulakları başa daha yaklaştırmak, eksik kıvrımlarını şekillendirmek.Bu operasyon altı yaştan itibaren çocuklara yapılabilmektedir. Altı yaş itibariyle kulaklar gelişiminin % 70 -% 80'ini tamamlar. Operasyon ne kadar erken yapılırsa çocukların dış çevrede karşılaşacağı problemler daha az olacaktır. Bu ameliyat erişkinlerde de yapılabilir ve erişkinler için ek bir risk söz konusu değildir.

Kulak estetiği genellikle lokal anestezi altında yapılmaktadır; bazen doktorunuz müdahalenin hastahanede yapılmasını önerebilir.

Çocuğunuz küçükse doktorunuz genel anestezi önerebilir.

Kulak estetiği genellikle 45 - 55 dakika sürer.

Erişkinler ve çocuklar ameliyattan sonra hemen eve gidebilirler. Ameliyat sonrası hastanın bir gün ağrısı olur, ancak bu ağrı ilaçlarla azaltılır.

Bir gün sonra sargı çıkarılır. Bu sargıların da çıkarılmasından sonra doktorunuz özellikle geceleri kullanmak üzere kafa bandı (tenisçi bandı-bandana) önerecektir. Bu bandın gündüz de kullanılması kulağın şeklinin daha iyi muhafazasına yardımcı olacaktır.

Kulağa darbe gelmemesine dikkat edilerek yaşamsal aktivitelere başlanabilir.

Otoplasti deneyimli bir cerrah tarafından yapılırsa komplikasyonlar oldukça azdır.

Kepçe kulak dışında, ameliyat ile düzeltilebilecek başka kulak problemleri de vardır. Bunlar arasında "Lop Ear" kulak üst kesimi aşağı ve öne kıvrımlı ise; “Cup Ear” çok küçük kulak ve "Shell Ear" dış kenardaki kurvatur, doğal kıvrım ve çizgilerin kaybolduğu kulak sayılabilir. Ayrıca büyük kulak memelerine yönelik işlemler de yapılabilir. Yine ek olarak doğuştan veya bir kaza sonrası kulağını kaybedenler için yeni kulak yapılabilir. Bazen orijinal problemden daha kötü olan bir skar kalabilir.

Birçok hasta ,genç veya erişkin kulak ameliyatı sonucundan tatmin olmayabilir. Ancak amaç unutmayınız ki mükemmele ulaşmak değil daha iyiye ulaşmaktır. Mutlak simetri hem olanaksız hem de doğal olmayan bir şeydir. Müdahaleyi ve beklentilerinizi operasyon öncesi doktorunuzla tartışırsanız sonuçtan daha memnun kalma şansınız artar.